Alt Islatma (Enürezis)

Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan problemlerden bir tanesi alt ıslatma sorunudur. Çocuklar tuvalet alışkanlığını kazandıktan sonra nadiren tam alışkanlık kazanılana kadar bu problem görülebilmekte ve normal kabul edilmektedir. Çocuk 3-5 yaşları arasında idrarını gece-gündüz kontrol edecek biyolojik olgunluğa erişir.Bu yaşlardan sonra ayda en az iki kez gece yatağını, gündüz iç çamaşırını ıslatması bir bozukluk olarak değerlendirilmektedir.

Çocuklarda çok sık, yetişkinlerde nadir görülür. Alt ıslatma, iki biçimde görülebilir. Bunlar;

Birincil Alt Islatma (Primer Enürezis): Bu durumda, çocuk en başından bu yana altını ıslatmaktadır.Bu durumun sebebi, biyolojik kaynaklı olabileceği gibi, tuvalet eğitimin gecikmesinden de kaynaklanabilir.Alt ıslatmalarının çoğunluğu primer enürezistir.

İkincil Alt Islatma (Sekonder Enürezis): Çocuk tuvalet kontrolünü kazanmıştır, geceleri altını ıslatmamaktadır.Fakat birden çocukta alt ıslatmalar başlayabilir.Bu durumun sebebi, psikososyal kaynaklı olabilir.

Ayrıca alt ıslatmalar gece veya gündüz olmasına göre ikiye ayrılır.

 

Alt Islatmanın Sebepleri:

 • Tuvalet alışkanlığından kaynaklanan sebepler olabilir.Tuvalet alışkanlığını erken ya da geç kazanması ve tuvalet eğitimi sırasında baskıcı tutumlar sergilenilmesi alt ıslatmaya bir sebep olabilir.
 • Yaşadığı olumsuz durumlardan sonra başlamış ve süreklilik kazanmış olabilir.(geçirdiği bir ameliyat,cinsel organında oluşan bir yara,geçirdiği bir trafik kazası vb. )
 • Tuvalet alışkanlığını kazandığı andan itibaren hiç sorun yaşamayan fakat kardeşin doğumuyla ilgili yani kardeş kıskançlığı sebebiyle oluşmuş olabilir
 • Aile döngüsünde ve yaşantısında ortaya çıkan sorunların çocukta yarattığı etki sonucu( ölümler,hastalıklar,tartışma ve kavgalar,maddi sıkıntılar,vb.)
 • Ailenin aşırı koruyucu ve hoşgörülü davranması da çocukta bebeksi kalma eğilimini ortaya çıkarabilir ve alt ıslatmaya sebep olabilir.
 • Tam tersi çocuğu umursamayan,görmezden gelen aile tutumu da alt ıslatmaya sebep olabilir.
 • Genetik olabilir, yani ailede herhangi birinde kalıtımsal olarak alt ıslatmanın olması.
 • Oyuna dalma , derin uykudan uyanamama da alt ıslatmaya sebep olabilir
 • Fizyolojik problemler(Sinir kas kontrolünün gecikmesi, İdrar yolları enfeksiyonları)
 • Fazla tuzlu ve sulu yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi.
 • Çocuğun hayatında ki değişiklikler(okula başlama,okul değiştirme,annenin işe başlaması,bakıcı değişikliği vb.)

 

Böyle bir sorun yaşıyor iseniz ilk önce mutlaka organik kökenli bir durumun varlığının olup olmadığının netleşmesi için mutlaka bir hekimle görüşmeli ve gereken tetkikleri yaptırmalısınız.Eğer fizyolojik bir durum tespit edilmezse mutlaka İzmir’ de alanında uzman biriyle görüşmelisiniz.Evde kendinizin uygulamaya çalıştığı yöntemlerin çocukta daha olumsuz bir duruma yol açabileceğini lütfen unutmayın.Çocuğunuzla kurulan köprü sağlam olabildiği takdirde alt ıslatma problemi çok kolaylıkla ortadan kaldırılabilecektir.Görüşeceğiniz uzmanın uygulayacağı yöntem ve tekniklerin bir kısmı anne baba olarak size anlatılacak hatta öğretilecek ,anne-baba eğitimi uygulanacaktır.

 

Psikolog

Seval HACIM KILIÇ

Not: bu sitede ve makalede anlatılanlar yalnızca genel bir bilgi için verilmiştir. Bu bilgilerden yola çıkarak teşhis koymak ya da tedaviden bahsetmek mümkün değilidir. Teşhiş için bir doktora başvurunuz.