Bireysel Danışmanlık

     Herkes yaşamının bir döneminde psikoloğa ihtiyaç duyabilir. Hatta Psikologlarda. Kendinin farkında olmayan insan, yıllarca bir şeyler alıyorum ve veriyorum düşüncesiyle birçok şey yapar ve bir gün dönüp ardına baktığında en büyük acıları, en büyük mutsuzlukları kendine ve en yakınındakilere verdiğini fark eder. Yakınlaştıkça acı vermiş ve acı çekmiştir.

       Yaşam içersinde hepimiz bazı zorluklar ve stres verici olaylar yaşarız. Bu sorunlar bazen ailemiz, bazen bir arkadaşımız, bazen patronumuzla ilgili olabileceği gibi bazen de kontrolümüz dışında gelişen olaylarla ilgili olabilir. Hayatın ana yolundan patika yollara saptığımız, kafamızın karıştığı, yalnız, çaresiz, amaçsız, beklentisiz, kararsız, olduğumuz zamanlarda kısa süreli destek almak, daha mutlu, yaşadığımız anın farkında olarak, hayattan zevk almamıza sağlayabilir.

   Bireysel danışmanlık; kronik duygusal zorluklar ve normal yaşam olaylarıyla başa çıkmayla ilgili karşılaşılan yetersizlikleri tanımlamak, daha etkili başa çıkma stratejileri geliştirme ve kişisel amaçlara ulaşmayı hedefleyen destekleyici bir süreçtir. Danışan ve terapist arasında ki bu süreç; güven, koşulsuz kabul, yargılayıcı olmama ve gizliliğe dayalıdır. Danışanın izni olmadan her hangi birine ya da aile bireyine bilgi verilmesi söz konusu değildir.

    Psikolojik danışma sohbet etme, anlatıp rahatlama ya da kişiye akıl-öğüt verme süreci değildir. Terapist danışandan daha zeki ya da yetenekli değildir. Terapist kuramsal bilgisi ile önce danışanın yaşadığı sorunları tüm gerçekliği ile tanımlamasını, ardından kişinin sahip olduğu güçlü yanları ortaya çıkarmasını sağlar. Bunun ardından sorunlara yönelik neler yapılabileceğine karar verilerek harekete geçilir. Kişilerin yaşadığı sorunlar bazen düşünce, bazen duygusal bazen de davranışsal kökenli olabilir. Her bir sorun için terapist teknik ve yöntemlerini kişiye göre yeniden düzenleyerek kişinin kendi ile barışık, sağlıklı düşünebilen, sağlıklı hissedebilen, kendi kararlarları kendisi alabilen işlevsel bir birey olması konusunda danışana yardımcı olur.

       Bireysel danışma süresi yaklaşık olarak 60 dakika sürmektedir. Kişilerin yaşadığı soruna ve kişinin motivasyonuna bağlı olarak 1-2 seanstan 8-10 seansa kadar sürebilmektedir.

DOĞRU PSİKOLOĞU, KENDİME UYGUN PSİKOLOĞU NASIL BULABİLİRİM?

       İzmir’de çalışan bir çok psikolog bulunmaktadır. önemli olan sizin sorununuza uygun doğru psikoloğu bulmaktır. Her psikoloğun uzmanlaştığı farklı alanlar vardır. bu nedenle başvurduğunuz psikoloğun uzman psikolog (yüksek lisans eğitimi almış) olması çok önemlidir. Ancak diğer taraftan Uzman psikologlarda her türlü sorunda size yardımcı olamazlar. Doğru psikoloğu seçerken, Psikoloğun eğitim aldığı bölüm, Yüksek lisans yaptığı bölüm, psikolojiyle ilgili aldığı ek eğitimler, çalışma alanları ve yazdığı makaleler size yol gösterecektir. Aklınızda tutmanız gereken en önemli noktalardan biri, kendini, hem çocuk psikoloğu, hem yetişkin psikoloğu, hem aile terapisti, hem cinsel terapist hemde okul sorunları uzmanı gibi her konuda destek vermeye uygun olarak gösteren kişilerden uzak durmanız. Nasıl ki her doktor her hastalıkla ilgili çalışamazsa gerçek bir psikologta her konuda yardımcı olamaz. İzmir psikolog bulma konusunda oldukça şanlı bir şehir, yeter ki siz ne aradığınızı bilin. Başvuracağınız psikoloğun öz geçmişi size yardımcı olacaktır. İzmirde Psikolog arıyorsanız Değişim Psikoloji Enstitüsü yanınızda.

HANGİ DURUMLARDA BİREYSEL PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ ALMALISINIZ?

Kendinizi sık sık mutsuz ya da umutsuz hissediyorsanız

Sık sık ağlıyorsanız

Gündelik yaşamda, okul ya da iş yaşamınızda konsantrasyon sorunu yaşıyorsanız

Sürekli yorgun hissediyorsanız

Uyku sorunu yaşıyor, yataktan çıkmak istemiyorsanız

Kendinize ya da çevrenizdekilere zarar verme düşünceleriniz varsa

Etrafınızdaki kişilerle sürekli olarak sorun yaşıyorsanız

Çok fazla alkol ya da madde kullanmaya başladıysanız

Aşırı iştah ve kilo kaybınız varsa

Psikoloğa gitmem gerekiyor mu diye düşüyorsanız

Ya da etrafınızdaki insanlar ”psikolojik desteğe ihtiyacın var” şeklinde söylemlerde bulunuyorlarsa.Diğer Hizmetlerimiz :

 Çift Danışmanlığı
 Cinsel Sorunlar
 Boşanma