İnternet Bağımlılığı Nedir? İnternet Bağımlılığı Tanı Kriterleri

İNTERNET BAĞIMLILIĞI NEDİR? İNTERNET BAĞIMLILIĞI TANI KRİTERLERİ NELERDİR?

 

Son yıllarda internet kullanımı çok ciddi artış göstermiştir. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte internet bağımlılığı, telefon bağımlılığı ve oyun bağımlılığı gibi kavramların daha da artması beklenmektedir.

İnternet bağımlılığı kavramı tüm bağımlılıklarda olduğu gibi giderek artan kullanım ve kontrol çabalarının boşa çıkması ile karekterizedir. İnternet bağımlılığı tanımı madde ve patolojik kumar tanımlarına dayanmaktadır. Duygu durum değişikliği, hoşgörü, yoksunluk ve işlevsel bozukluk gibi özellikleri ortaktır. Psikopatolojik internet kullanımı olarak tanımlanan internet bağımlılığı kişinin internet kullanımını kontrol edememesi olarak tanımlanır ve kişinin hayatında psikolojik, sosyal, okul ya da iş zorluklarına neden olur. Bunlardan bazıları uykuda azalma, uzun süreçte yeme bozukluğu ve sınırlı fiziksel aktivite, ders çalışmada bozukluk, iş ve diğer kişisel günlük yaşamda bozulmalar.

 

Young’un İnternet Bağımlılığı Tanı Ölçütleri

1.İnternet ile ilgili aşırı zihinsel uğraş (sürekli olarak interneti düşünme, internette yapılan aktivitelerin hayalini kurma, internette yapılması planlanan bir sonraki etkinliği düşünme, vb)
2. İstenilen keyfi almak için giderek daha fazla oranda internet kullanma ihtiyacı duyma
3. İnterneti kullanımını kontrol etme, azaltma ya da tamamen bırakmaya yönelik başarısız girişimlerin olması
4. İnternet kullanımının azaltılması ya da tamamen kesilmesi durumunda huzursuzluk, çökkünlük ya da kızgınlık hissedilmesi
5. Başlangıçta planlanandan daha uzun süre internette kalma
6. Aşırı internet kullanımı nedeniyle aile, okul, iş ve arkadaş çevresiyle sorunlar yaşama, eğitim veya kariyer ile ilgili bir fırsatı tehlikeye atma ya da kaybetme
7. Başkalarına (aile, arkadaşlar, terapist, vb) internette kalma süresi ile ilgili yalan söyleme
8. İnterneti problemlerden kaçmak veya olumsuz duygulardan (örn: çaresizlik, suçluluk, çökkünlük, kaygı) uzaklaşmak için kullanma

 

“Zaman”ın internet bağımlılığı tanısında direkt olarak işlevi olmamasına rağmen, bağımlıların online olarak haftada 40 ile 80 saat arası bilgisayarda vakit geçirdikleri saptanmıştır. Hatta tek bir oturuşta 20 saat  harcayabildikleri görülmüş.

 

Uyku düzeni de gece geç saatlere kadar bilgisayar başında olmak sebebiyle bozulur. 02:00- 03:00 - 04:00 e kadar internette olan kişi sabah iş veya okul için erken uyanmakta zorlanır. Hatta daha uzun süre internette kalabilmek için kafein içeren haplar kullanan kişiler bile bulunmaktadır.

 

Böyle bir uyku düzensizliğinde aşırı yorgunluk nedenleri ile akademik ve mesleki performansa zarar verir ve kişinin bağışıklığı düşebilir.

 

İnternet bağımlılığı ya da aşırı derecede internet kullanımına yol açan bir çok neden bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; ücretsiz ve sınırsız internet erişimi, yapılandırılmamış büyük zaman blokları, ebeveyn kontrolünün olmaması, sansürsüz istedikleri her şeyi izleyebilir olmak, sosyal sindirme ve yabancılaşma, yasal olarak kullanımda yaş sınırı olmaması ve internet kullanımının kendi kontrollerinde olması.

 

İnternet bağımlılığının bir çok nedeni bulunmaktadır. Ancak özellikle kişinin hayatında sorunlar yaşadığı dönemlerde internet ve bilgisayar kullanımı artmaktadır. İnternet bağımlılığı duygusal zorluklardan öznel bir kaçışta olabiliyor (örneğin; stres, depresyon, anksiyete) veya sorunlu durumlar ya da kişisel sıkıntılar (örneğin; işte tükenmişlik, akademik sıkıntılar, ani işsizlik, aile içi geçimsizlik vb) .

 

İnternet bağımlılığı, bilgisayar bağımlılığı, ya da oyun bağımlılığı aile üyeleri arasındaki iletişimi ve ortak zamanları azaltmakta, kişinin sosyal çevresiyle olan ilişkilerini kısıtlamakta, günden güne kişinin daha yalnız, daha tekdüze ve kendini bilgisayar başında gerçeklerden kaçmak için uyuşturmuş bir hale getirebilmektedir.

İnternet bağımlılığı önlem alınmadığı taktirde tüm bağımlılılar gibi yaşamda yıkıcı ve olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. uzman bir psikologdan ya da bir bağımlılık danışmanında destek alınarak internet ya da bilgisayar bağımlılığı tedavi edilebilir.

 Uzman Psikolog Seval KILIÇ