İzmirde Psikolog Arıyorum


İZMİR PSİKOLOG BULABİLECEĞİNİZ EN ŞANSLI
İKİNCİ ŞEHİR


İzmir'de psikolog arıyorum
diyorsanız, size bu konuda yardım olabilecek, İzmir’de psikolojik destek alabileceğiniz ya da İzmir’de aile danışmanı ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir çok merkez bulunmaktadır. Ülkemizde bir çok alanda olduğu gibi psikoloji ve psikolojik destek alanında da yanlış uygulamalar yapan ve alan dışından olup da size yaşadığınız sorunlarda yardımcı olabileceğini ifade eden kişiler bulunmaktadır. Bu nedenle İzmir’de psikolog seçerken ya da İzmir’in en iyi psikologlarını ararken iyi bir araştırma yapmanızı öneririz.

Peki size uygun iyi psikoloğu nasıl seçebilirsiniz? ya da İzmir’de iyi psikologa nasıl ulaşılır. Öncelikli olarak yakınlarınızdan psikolojik destek alan birileri varsa onların deneyimlerine baş vurabilirsiniz. Eğer yakınlarınızda size psikolog önerebilecek kimse yoksa, internetten araştırma yapabilirsiniz. İnternet aracılığıyla bir çok psikoloğa ulaşabilirsiniz.


Bu noktadan sonra önemli olan bir kaç şey vardır; birincisi başvurmayı düşündüğünüz kişinin gerçekten de psikolog olup olmadığıdır. Çünkü alan dışından olup da hipnoz NLP vb yöntemlerle yaşadığınız sorunları çözebileceğini iddia eden bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey başvurmayı düşündüğünüz kişinin öz geçmişini (CV) incelemek olmalıdır.

Psikolog ünvanı yalnızca fen edebiyat fakültelerinin 4 yıllık psikoloji bölümlerinden mezun olanlara verilir. Psikoloji bölümünün 4 yıllık lisans bölümlerinde psikolojinin bir çok alt alanı hakkında genel bir eğitim verilir. Lisans eğitiminin ardından 2 yıl yüksek lisans/master yapan psikologlar uzman psikolog ünvanı alırlar. Master eğitimi süresince bilgi, beceri ve donanımlarını arttıran uzman psikologlar danışan/ hasta görebilme ve psikoterapi uygulama hakkına sahip olurlar.

Başvuracağınız kişi öz geçmişini yazmamışsa ya da psikoloji bölümünden mezun değilse psikolog değildir. Ve yaşadığınız sorunlar konusunda size zarar verebilir.

İkinci önemli nokta ise psikolojik yardım, psikolojik destek alacağınız kişinin mesleki yetkinlik düzeyidir. Her meslekte olduğu gibi psikoloji alanında da ünvana sahip olmak işini iyi yapmak anlamına gelmemektedir. Nasıl ki her öğretmen ya da her doktor işinde iyi değilse, her psikolog da yaşadığınız sorunlara çözüm getirebilir düzeyde değildir.

O halde kendi yaşadığınız soruna uygun doğru psikoloğu nasıl bulabilirsiniz? Öncelikli olarak baş vurduğunuz psikoloğun lisans eğitiminin üzerine yüksek lisans (master) eğitimi almış olması gerekmektedir. Tıp alanında nasıl ki uzmanlaşma varsa aynı durum psikologlar içinde geçerlidir. Psikolojinin 55 den fazla alt alanı bulunmaktadır ve bu alt alanların yalnızca bir kaçı psikolojik sorun sorun yada hastalıklarla ilgili bölümlerdir. Yani başvurduğunuz psikoloğun tercihen uzman psikolog olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra psikolog seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da psikoloğun almış olduğu ek eğitimlerdir. Bazı sorunlar özel uzmanlık alanları ve ek eğitim gerektirir; örneğin cinsel terapi, aile terapisi gibi. Bir çok psikolog lisans ve yüksek lisans eğitiminin yanı sıra ek mesleki eğitimler alarak kendi donanımı arttırmaktadır. Başvuracağınız Uzman psikoloğun ek eğitimler almış olması kendine, danışanlarına ve mesleğine verdiği önem ve değeri gösterir. Başvurmayı düşündüğünüz psikoloğa dair tüm önemli bilgileri Öz geçmişini okuyarak öğrenebilirsiniz.

Son olarak her konuda, her soruna yardımcı olabilirim, hem çocuk, hem ergen, hem aile terapisi, hem cinsel hem bireysel, terapi yaparım diyen psikologların olaya yalnızca ekonomik baktıklarını bilmenizi ve uzak durmanızı öneririz.

Değişim Psikoloji Danışma ve Eğitim Merkezi’nde çalışan psikologlar alanlarında yüksek lisans ya da doktora yapmışlardır. İzmir’de Psikolojik destek için başvurabileceğiniz, güvenli, etik ve uzmanlaşmış bir merkez olan kurumumuz da her psikoloğun çalışma alanları belirlenmiştir. Kurumumuza başvurduğunuzda sizi yaşadığınız soruna en uygun uzman yönlendirerek en kısa sürede yaşam akışınızın normale dönmesi ve daha kaliteli bir yaşam sürdürmeniz için gereken müdahaleleri yaparız.

Yaşadığınız sorunlarla ilgili daha detaylı bilgi için uzmanlarımız tarafından yazılmış olan makaleleri okuyabilir ya da 0232 4215757 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Mutlu ve anlamlı bir yaşam sürmeniz dileğiyle