Kadınları Etkileme Yolları

Çalı tavukları gibi bazı kuşlar cinsel partnerlerini seçmek için lek adı verilen yerlerde toplanırlar. İsveçcede parti ya da zevkli bir oyun anlamına gelen lek, dişileri şarkılarla, süslerle etkileyip partner olarak seçilebilmek için erkeklerin toplandıkları yerdir. Burada erkekler bütün hünerlerini sergileyerek dişiler tarafından seçilmek için rekabet ederler. Dişiler de dans eden, çalım atan erkekleri izleyerek ilişkide bulunmak istedikleri erkeği seçerler. En cazip erkek birçok dişiyle çiftleşebilme şansı bulurken, ortalama bir erkek çiftleşecek hiçbir dişi bulamayabilir. Bu “ya hep ya hiç” yarışması, rekabet ortamında en çekici bulunan erkeğin başarılı bir şekilde genlerini devam ettirmesini sağlar.


Bir barda yüz otuz yedi erkek ve seksen kadın ile yapılan çalışmalarında kadın ve erkeklerin birbirlerini çekici bulma düzeylerini değerlendirmelerini istemişlerdir. Saat dokuz, on bucuk ve on ikideki değerlendirmeler karşılaştırıldığında hem kadın hem de erkeklerin kapanış saatine doğru karşı cinsi çekici bulma düzeylerinde artış gözlenmiştir. Bu olgu, yani olası kısa süreli eşleşme fırsatlarını kaçırmamak için çekicilik kriterlerini düşürme eğilimi, literatürde kapanış saati fenomeni adıyla anılmaktadır. Özetle ACELECİ DAVRANMAYIN…

İlk görsel izlenim hem kadın hem de erkekler için çok önemlidir. Şık ve bakımlı görünün. Kombine ve uyumlu giyinmeye özen gösterin, bu işten anlamıyorsanız anlayan birilerine sorun. 30’lu yaşlara kadar her yaş grubunun giyim tarzı farklılık göstermekle beraber, iş hayatına atılmanın ardından aşağı yukarı herkes benzer tarzda giyinir. Örneğin gömlek ve pantolon bir erkeğin değişmez kıyafetlerinden olsa da girdiğiniz ortamda kalitesi ve tarzıyla farklı bir gömlek giymeniz dikkatleri üzerinize toplayacaktır. Çok klasik ya da çok spor tarz yerine ikisi arasında bir tarz giydiğinizde her ortamda uyum sağlamanızı kolaylaştır. Ama yinede spor bir takım elbisenin yarattığı etki her zaman ilgi çekicidir.

 • Kişisel Temizliğinize Dikkat Edin.

Birçok kadın erkeklerin diş, tırnak yapısına ve kıyafet temizliğine önem verir hatta erkeğin ayakkabısının tozlu olup olmamasına bile bakan birçok kadın vardır. Buluşma öncesi duş alın, dişlerinizi mutlaka fırçalayın, soğan sarımsak kebap tarzı şeyler yemeyin, buluşma öncesi kıyafetlerinizi değiştirin ve mutlaka parfüm kullanın.

 • İltifat Edin

Ama dozunda her kadın iltifattan hoşlanır, ama bunu ona asıldığınızı bariz bir şekilde belli ederek yapmayın. Kıyafetinin çok yakıştığını, parfümünün çok güzel olduğunu ya da saçının çok güzel olduğunu söyleyin. Daha önce ki karşılaşmanızdan farklı bir şey varsa (saç rengini/sitili değiştirmesi gibi) mutlaka belirtin kadınlar kendilerine dikkat eden ve önemseyen erkeklere karşı daha yakın hissederler.

 

 • Aktif İletişime Geçin

En büyük cinsel organ beyindir. Onunla konuşun ama aklınıza gelen her şeyi değil. İlk konuşmalarda daha genel ve tanımaya yönelik nötr konulardan konuşmak çok daha iyidir. Ona sorular sorun ama soruya boğmayın, sizde anlatın ama onunda anladığı, ilgisini çeken konulardan bahsedin. Sizi diğer erkeklerden farklı kılan şeylerden bahsedin örneğin gezdiğiniz sıra dışı yerleri, sıra dışı olayları anlatın, sosyal aktivitelerinizden bahsedin ama bunları sanki çok sıradan bir şeymiş gibi anlatın. Onunda ilgisini çekerse onunla da birlikte yapabileceğinizi söyleyin ama konunun çok üstünde durmayın. Ortak zevklerinizden ve ilgi alanlarınızdan daha fazla konuşun sadece sizi dinlemek sıkıcı hale gelebilir. Onun gelecek planlarından hayallerinden konuşun. Para, politika, din vs konularından, diğer kadınlardan, eski sevgililerinizden ya da hayatınızın ne kadar kötü gittiğinden bahsetmeyin, herkes hayatına daha iyi hissettirecek birilerini almak ister, onun sorunlarının psikoloğu olacak birini değil.

 • Evlenmek mi Eğlenmek mi İstiyorsunuz?

Kadınlarda erkeler gibi eğlenilecek ve evlenilecek erkekler diye ayrım yaparlar. Önemli olan sizin ona hangisi olarak görünmek istediğinizdir. Kısa süreli bir yakınlaşmayı hedefliyorsanız daha eğlenceli, daha güçlü, daha ukala ve iddialı davranın. Uzun süreli bir ilişki hedefliyorsanız sadakat, güven , anlayış gibi konulara vurgu yapın. Unutmayın kadınlar yaramaz çocukla dışarı çıkarlar ama iyi çocukla eve dönerler.

 • Mistik ve biraz Bilinmez Davranın.

Elde edilmesi zor olan her şey daha çekicidir. Her şeyi bir anda ortaya dökmeyin. Kendinizle ilgili biraz bilgi verin ama gizli yanlarınızda kalsın, size dair yeni şeyler öğrenmek onu heyecanlandıracaktır.

Halı saha maçı yapmaktan başka, ortalamanın dışında ilgi alanlarınız varsa şaraptan anlamak, dalmak, treking yapmak vb mutlaka bahsedin, sizi diğer 3 milyar erkekten ayıran şeylerin olması sizi çekici kılacaktır. Ama bunu çok sıradan bir şeymiş gibi anlatın.

Her buluşmada onu dünyanın en özel kadınıymış gibi hissettirecek şeyler yapın.

 • Göz Kontağı Kurun

Ama içine düşecek gibi değil kadınlar güçlü ve özgüveni yüksek erkeklere bayılırlar. Kazara dokunuşlarla ya da saçını düzelterek size olan ilgisini ölçün kaçmıyorsa doğru yoldasınızdır.

Çok rahat ya da çok maço bir erkek profili çizmeyin, esnek fakat sınırları olan biri olduğunuzu hissettirin. Kadınların büyük bölümü kıskanılmaktan ve sahiplenici erkeklerden hoşlanırlar.

 • Kadınları Anlamaya Çalışın

Duygularını ve hayatta onun için özel olan şeyleri anlamaya çalışın, kadınların en büyük şikayetlerinden biri anlaşılmamaktır. Onu anlayan ve değer veren bir erkek kadar çekici hiç bir şey olamaz. Korkularını, kaygılarını, planlarını, tutkuları, onu üzen şeyleri…

 • Onu Eğlendirin

Herkes eğlenceli vakit geçirmekten hoşlanır. Ne para, ne kariyer nede yakışıklı olmak, kadınlar yanlarında güzel vakit geçirdikleri erkekleri daima beğenirler. Kadınlar eğlenceli erkekleri sevseler de çok fazla şakacı ya da komik olmaya çalışmayın. Komik olmayı fıkra anlatarak değil spontan bir şekilde yapın. Her kadının hayatında ki ilk erkek modeli babasıdır ve baba tiplemesi uzak ve mesafelidir. Bir parça ağır abiyi oynamak beğenilmenizi kolaylaştırır. Unutmayın zekanız sizin en büyük servetinizdir.

Görüşmenizi gerektiren bir durum varsa numaranızı verin ama ondan numarasını istemeyin, ağırdan satmak her zaman işe yarar.

Onu daha önce hiç gitmediği ve çok beğeneceği bir yere götürün. Sizi farklı kılan şey ona hiç yaşamadığı şeyleri yaşatmanız olacaktır.

 • Cinsellik Hakkında Konuşmayın

Yakınlaşmaların temelinde cinsellik olsa da bunu hemen hissettirmekten kaçının o açmadığı sürece siz cinsellikle ilgili konuşmaktan uzak durun, en azından birkaç kez daha görüşünceye kadar. Kadınlar avcı erkeklerle evcil erkekleri ayırt etmede uzmandırlar.

 • Bonkör Davranın

Hesabı siz ödeyin, en azından ilk buluşma için. Kredi kartı yerine nakit kullanın bu sizi daha güçlü gösterir.

Eğer kendi eviniz ya da işiniz gibi bir ortamda buluşacaksanız ortamı mum, hafif müzikler, loş ışıklarla güzelleştirin. Onunda rahat ve güvende hissedeceği bir ortam hazırlayın.

 • Bir Kadını Gerçekten Etkilemenin Yolu

Her kadın aynı şeylerden etkilenmeyecektir elbette. Yukarıda anlatılanlar genelde işe yarayan taktikler olmakla beraber her kadının biricik olduğu ama kadınların ortak noktaları olduğunu aklınızdan çıkarmayın derim.

Ama hepsinden öte önemli olanın bir kadını baştan çıkaran değil, baş tacı eden erkeğin değerli ve özel bir ilişkiye sahip olduğunu aklınızda tutmayı unutmayın…

Mehmet KILIÇ

Uzman Psikolog & Aile Danışmanı